Maximány naturálny svalový potenciál nášho tela a estetika ľudského tela – zlatý rez

Ciele, sme na začiatku veľkej cesty, stanovme si ciele

It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable.” ? Socrates

Súčasná doba, znemožňuje ľuďom jasne vidieť, čo by mal byť ich cieľ. Na jednu stranu tu máme kultúru počítačov, sedavých zamestnaní, ľudí, ktorí sa prejedajú, žijú bohémsky život, na druhú stranu ľudí, ktorí sú v magazínoch, majú obrovské svaly nadľudských a neestetických rozmerov.

Neexistuje nič medzitým. Posledné roky sociálne siete zachvátila móda fitness modelov. Sú to vlastne neúspešní kulturisti, ktorí neužívajú až tak veľké množstvo steroidov, a tak vyzerajú reálnejšie, menej umelo a viac estetický. S nimi si ľudia spájajú neustálu diétu, jedenie len brokolice a zeleniny. Neustáleho odopierania si všetkého.

Ľudia radi vidia veci čiernobielo. Preto prosím zabudnite na predsudky a čítajte ďalej, je to ľahké, nehovorím, že ľahšie ako teraz, ale je to veľmi ľahké. Ale musíme si stanoviť cieľ. A potrebujeme vedieť a veriť, že ten cieľ je dostatočne veľký a zároveň reálny. Musíme sa naučiť rozlišovať čo možné je a čo možné nie je, a ak tak len pomocou steroidov. Tak si poďme ukázať čo je reálne. Najprv teoreticky, potom na obrázku a pokračujeme ďalej.

Naše naturálne limity priamo súvisia so zjednodušene povedané s tým akú máme hrúbku kostí, aký máme frame na ktorom to celé osvalenie vzniká. Čiže na základe hrúbky niektorých časti kostí, vieme predpovedať naše naturálne limity pre FFM (fat free mass). Táto informácia je pre nás nesmierne dôležitá, pretože nám ukazuje, čo môžme dosiahnuť, vieme si stanoviť cieľ, vieme čo je reálne a čo nie je reálne.

V tejto súvislosti odporúčam knihu YOUR MUSCULAR POTENTIAL. Ktorá je založená na 6 ročnej analýze výsledkov naturálnych bodybuilderov z predsteroidovej éry až po súčasnosť. Je to 300 bodybuilderov a atlétov. Na základe toho vznikol vzorec pri ktorom na základe výšky, objemu členku, zápästia vieme predikovať maximálnu hmotnosť pri akomkoľvek zvolenom percente tuku. Kalkulačka je tu:

http://www.weightrainer.net/bodypred.html

To znamená že napríklad že priemerný 175 cm vysoký muž s obvodom zápästia 17,7 cm a členku 22 cm môže mať pri 10% tuku (hranica kde pri väčšine mužov sú viditeľné kocky) maximálne 87,5 kg.

Tajomstvo chudnutia tuku

e-book zadarmo

Chudneš, cvičíš, športuješ? Okrem pravidelných noviniek a tipov odomňa získaš zadarmo knihu Tajomstvo chudnutia tuku, ktorá ti zmení život. Obsahuje kompletný a presný návod, ako efektívne schudnúť tuk.

Pre netrénované oko je ťažké si predstaviť čo to reálne znamená. Znamená to že budem vyzerať ako Ronnie Coleman? Alebo ako ten vychudnutý chlapík čo chodí do posilňovne už 3 roky a stále vyzerá rovnako? Ani jedno nechcem. Tak si ukážme pár obrázkov, ako zhruba môže vyzerať muž bez steroidov na vrchole svojich naturálnych možnosti. A na základe vlastných skúsenosti môžem potvrdiť, že 80% z toho je dosiahnuteľných už v prvý rok ako sa pustíme do práce.

Ako som spomínal vyššie, muž začína vidieť jasne definovaný sixpack od 10% tuku nižšie. Je to samozrejme individuálne, záleží od veľkosti brušných svalov v prvom rade a v druhom aj od rozloženia tuku na tele. Pri ženách je to okolo 15% tuku. A špeciálne pri fotografiách záleží od dobrého svetla, dobré svetlo urobí viac ako akýkoľvek photoshop.

Je preto potrebné si uvedomiť čo naozaj chceme. Či chceme len schudnúť, alebo aj chceme mať peknú postavu. Tieto dve veci totiž nie sú to isté. Chudá postava ešte nemusí byť pekná, rovnako ako tučná postava, alebo ako postava kulturistu. Veľakrát sa stáva, že ženy ale aj muži spadnú do pasce tzv. “skinny fat”. Schudnú síce tuk, ale aj svaly, žiadne nové nenaberú. Niesu ani vysekaní, ani tuční, a ani svalnatí. Sú skinnyfat. To znamená že majú relatívne stále vysoké % tuku, s málo svalmi.

Pre veľa ľudí stačí aj toto, a je to veľmi ľahko dosiahnuteľné. Preto ak vám ide len o čisto schudnutie tuku, cvičiť prakticky nemusíte stačia drobné úpravy v jedálničku. A veľa ľuďom to stačí. Ak sa spýtate mužov aký typ ženskej postavy sa im páči, väčšina odpovie, že taká akurát, aby nebola ani moc tučná, ani chudá, o svalnatej žene nesníva nikto. Ale ak mu ukážete pekne vypracovanú bikini modelku, určite sa za ňou otočí.

A to isté platí pri ženách, ľudia nechcú extrémy, chcú takú priemernú normálnu postavu, ale ak žene ukážete trošku svalnatého vypracovaného muža, alebo Brada Pitta vo fightclube, budú určite spokojné.

Postava Brada Pitta vo fightclube je pre priemerného muža bez nadváhy dosiahnuteľná do 3-4 mesiacov po úprave stravy a návšteve posilňovne 3x do týždňa. Každý kilogram navyše o niečo predlžuje tento čas, ale dosiahnuteľné je to pre každého a veľmi rýchlo.

[subscribe]

Priemerný človek, vie pri správnej strave, a to hlavne pri dostatočnom množstve bielkovín, a správnom cvičení a to hlavne silovom priberať 800gramov – 1kg svalov mesačne počas prvého roka cvičenia. Postupom času sa táto rýchlosť samozrejme znižuje. Ak si teda zoberieme úplne priemerného 180cm vysokého muža 80kg vážiaceho s 20% tuku. Tak na to aby vyzeral dobre, potrebuje zhodiť 10% tuku čo je 8kg a pribrať 8-10kg svalov. Tuk zhodíme rýchlo to je najľahšia časť, 8kg tuku sa dá pri pomalej diéte zhodiť do 2-3mesiacov. Svaly sa naberajú pomalšie takže 8-10kg svalov bude trvať zhruba rok. Čiže rok delí priemerného človeka od človeka s fitness postavou.

Veľký problém je pre ľudí býva meranie toho či majú progres, meranie toho či im klesá % tuku a či sa blížia k finálnemu cieľu. Vedieť odmerať progres je jedna zo základných podmienok toho, aby človek zostal motivovaný na ceste k úspechu. Preto je nesmiene dôležité hneď na začiatku našej cesty merať pravidelne a rovnakými prostriedkami základné parametre toho či a kam sa posúvame. Pri meraní tuku existuje viacero metód, od menej presných a lacných po drahšie a tiež menej presne až po extra dráhe a veľmi presne.

Tri základné metódy sú, meranie centimetrom a na základe štatistických dát mnohých užívateľov na základe základných parametrov pri meraní hrúbky krku, objemu pása, výšky a váhy odhadnúť relatívne presne množstvo tuku tele.

http://www.calculator.net/body-fat-calculator.html

Meranie pomocou kaliperu, ktorým odmeriame hrúbku kožnej riasy a na základe toho znovu vďaka nazhromaždeným dátam vieme odhadnúť percento tuku v tele.

Tretia metóda je pomocou Dexa scanu, čo je niečo ako MRI, a dokáže presne vypočítať množstvo tuku a svalov v tele. Toto meranie nie je dostupné všade, a stojí okolo 100 dolárov.

Ja osobne preferujem prvé dve možnosti a napodiv sa minimálne primne sa tie čísla a odhady percentá tuku zhodujú. Posledná najjednoduchšia ale zároveň aj najmenej presná metóda je vizuálny odhad. Špeciálne pri nižších percentách tuku, kedy sa nám začína lámať brucho bez sixpacku a so sixpackom je veľmi zradné svetlo v ktorom sa pozeráme a tiež aj množstvo svalov. Menšie svaly pôsobia menej výrazne aj pri nižšom percente tuku a naopak. Napriek tomu je vizuálny odhad celkom dobrá metóda, ak dopredu počítame s odchýlkou okolo 5% a viac.

Čo je teda cieľ? Mať nízke percento tuku a vyššie percento svalov. Ak nám rodičia, spoločnosť, okolie neustále opakuje, že vzdelanie je dôležité. Rovnako často by nám mali opakovať, že zdravé vyšportované telo je dôležité. Tieto dva ciele, by mal mať každý človek celoživotne. A dôvody pre to nie sú len čisto estetické. Vysoké percento tuku je zodpovedné za väčšinu civilizačných chorôb. Od cukrovky až po rakovinu. Pokiaľ ide o nižšie percentá tuku povedzme priemerného muža s 20% tuku vs 10% tuku výhody sú primárne estetické. Štúdia zverejnená v Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences skúmala na 29 ženách, ktoré práve mali plodné dní čo malo zabezpečiť vyššiu citlivosť na sexuálne podnety. Ženy hodnotili 69 obrázkov mužov s rôznymi črtmi tváre, postáv, percenta tuku.

Ich hodnotenie ukázalo že najvyššiu odozvu a atraktivitu v nich vyvoláva štíhly (nie vychudnutý) muž s nízkym percentom tuku okolo 12% a štíhlym pásom. Takýto muži boli atraktívnejší ako muži s typicky ostrými mužskými crtmi. Ak vynecháme ostatné veci, ako materiálne zabezpečenie, pre ženy je najatraktívnejší muž, ktorý vyzerá že má silnú imunitu a nízke percento tuku.

Ukazovali sme si ako vyzerá telo s rôznymi percentami tuku. Ale neukázali sme si tváre. Rozdiel v tvári pri schudnutí môže byť obrovský. A so železnou pravidelnosťou sa ľudia zhodujú, že chudšia tvár je vždy atraktívnejšia. Hollywoodsky herci prechádzajú často extrémnymi premenami, keď chcú dostať úlohu vo filme. Medzi prvými mi napadá Charlize Theron, ktorá musela pribrať kvôli svojej postave vo filme Monster z roku 2003.

Samozrejme veľa robí makeup, ale všimnite si že najväčší rozdiel robí práve úplná absencia lícnych kostí. Tuk ktorý vyplnil tvár robí tak vysoký rozdiel v atraktivite. Pri americkom spevákovi Jared Leto robí tuk ešte väčšie rozdiely porovnajte si nasledovnú fotografiu a spýtajte sa sami seba, ktorá verzia Jareda vám príde atraktívnejšia.

S tukom nebojujú len herci, ale aj bežní ľudia. Napríklad tehotné ženy. Porovnajme si tvár tehotnej ženy a ženy po pôrode a diéte. Malý rozdiel, napriek tomu dramatický.

Nízke percento tuku teda nie je len o tele. Je o našom celkovom výzore a o tom, ako pôsobíme na ľudí. Chudé (nie vychudnuté) tváre budú vždy pôsobiť zdravšie a príťažlivejšie, ako tváre obrastené tukom. To je fakt, a tak to príroda zariadila. Ženy si budú vyberať zdravo vyzerajúcich mužov, ktorí im môžu priniesť potencionálne zdravé potomstvo. A to isté platí aj obrátene pri mužoch.

Ideálne telo vyjadrené matematicky vďaka zlatému rezu

Zlatý rez je fenomén, ktorý je väčšine fotografov a umelcom dobre známy. Údajne ho používali už Egypťania pri stavbe pyramíd. Prvá písomná zmienka o zlatom reze pochádza od Eukleida (340-287 bc). Zlatý rez bol použitý pri Poslednej večeri od Leonarda dá Vinci. Pri stave Notre-Dáme v Paríži.

Definícia z wikipédie: two quantities are in the golden ratio if their ratio is the samé as the ratio of their sum to the larger of the two quantities. The figure on the right illustrates the geometric relationship.

Objekty pri ktorých je zlatý rez dodržaný nám pripadajú estetické a ukľudňujúce. Dokonca aj veda nachádza princípy zlatého rezu všade okolo nás a to vrátane tvaru mliečnej dráhy, alebo ľudskej DNA (https://en.wikipedia.org/wiki/Golden_ratio).

Takéto proporčne estetické princípy platia aj pri tvári, a pri tele. Preto nám pravidelné tvary pri ktorých je dodržané pravidlo zlatého rezu, pripadajú estetické, ukľudňujúce a príjemné na pohľad.

Všetci títo slávni muži majú spolucnu jednu vec. Ich tváre sa približujú k ideálnemu zlatému rezu.

Zlatý rez inšpiroval aj otca bodybuildingu Eugen Sandow. Ten žil v rokoch 1867 – 1925. Bol vo svojich časoch najznámejším strongmanom. Trofej ktorú získava každoročne víťaz Mr. Olympia je zmenšenina Eugena Sandowa. Sandow bol veľký fanúšik antických sôch. Pre ich proporcie a vizuálnu krásu, ktoré ho inšpirovali natoľko, že začal navštevovať taliansko za účelom merania týchto proporcií.

Sandow a jeho posadnutosť gréckym ideálom božského tela neskôr inšpirovala ďalších, ktorí vytvorili formulu pre ideálne telesné proporcie. Jedným z nich bol Steve Reevs, legendárny bodybuilder, ktorý mal jednu z najlepších postáv v čase jeho najväčšej slávy. Bohužiaľ mnoho ľudí dodnes verí, že bol naturál. Čo nebola pravda viz. nižšie.

Reeves založil svoje merania na základnom paremetri a to je výška. Na základe nej vypočítal ideálne proporciu a váhu, tak aby všetko ladilo a bolo proporčne ideálne. Reevsova formula výšky/váhy:

Výška Váha
165cm 73kg
168cm 75kg
170cm 77kg
173cm 79kg
175cm 79kg
178cm 81kg
180cm 83kg
183cm 85kg
185cm 88kg
188cm 90kg
191cm 92kg
193cm 94kg
196cm 96kg

Ostatatné časti tela potom na základe Reevsovej formule boli vypočítané takto:

ruka = zápästie x 2.52
lýtko = kotník x 1.92
krk = hlava x 0.79
prsia = boky x 1.48
pás = boky x 0.86
stehno = koleno x 1.75

Steve Reevs

Pre zaujímavosť, proporcie Reevsa

výska: 185.5cm
váha: 98kg
krk: 47cm
prsia: 132cm
biceps: 47cm
pás: 73.5cm
stehno: 66cm
lýtko: 47cm

Aj keď je Reevs často používaný ako symbol predsteroidovej éry, pravda je taká, že ododna, kedy boli prvýkrát syntetizované anabolické steroidy v roku 1935, od tohto dňa skončila predsteroidova éra. Preto všetky veľké známe postavy bodybuildingu sú po tomto roku vybudované vďaka anabolickým steroidom. To si však rozoberieme trošku nižšie.

Formúl pre vypočítanie ideálne proporčného tela existuje viacero. Jedna z najpoužívanejších je John McCallum’s formula. Tá sa opiera vo výpočte o základný parameter obvodu zápästia. Od neho potom vypočítava ďalšie ideálne proporcie.

prsia = wrist x 6.5
biceps = prsia x 0.36
predlaktie = prsia x 0:29
stehno = prsia x 0.53
lýtko = prsia x 0.34
pás = prsia x 0.7
krk = prsia x 0.37
boky = prsia x 0.85

Prečo je určenie naturálne možného tak dôležité? Pretože a chcel som napísať v dnešnom svete, ale v histórii celého ľudstva sa vždy klamalo, klame a aj sa bude klamať. Kedysi dokonca ľudia boli presviedčaní o tom, že Ronnie Coleman je naturálny kulturista.

Alebo že postava ako mal Arnold Schwartzenegger je určená hlavne výbornou genetikou a tvrdou prácou. Toto klamstvo zabraňuje ľuďom vedieť, aké môžu mať reálne ciele bez steroidov. Namiesto toho im boli a aj sú servírované tajné recepty, jedálničky a tréningy pomocou ktorých budeme mať prsia ako Arnold a nohy ako Coleman. Tieto klamstvá potom pomáhajú magazínom a firmám s doplnkami výživy predávať doplnky ktoré nám údajne pomôžu dosiahnuť tieto extrémne prehnané osvalené postavy. Je to biznis ako všetko ostatné. Bohužiaľ, steroidy neberú len ľudia s prehnane osvalenymi postavami. Veľakrát sa za príklad dáva napríklad Steve Reevs, alebo Frank Zane. K tomuto tvrdeniu pripájam útržok z nasledujúceho rozhovoru s bývalým Mr. Olympia Sergio Oliva:

“Otázka: Možeš nám povedať viac o svojích skusenostiach so steroidmi?

Sergio Oliva: Toto ľudí veľmi zaujíma. Je mi jedno kto berie steroidy je to každého osobná voľba. Dnes má k ním prístup každý. V jednom časopise som dokonca videl že Arnold poprel užívanie steroidov, on bol jeden z prvých, kto priniesol užívanie steroidov do Ameriky. A všetci ich v minulosti používali. Zane, Columbu, Ja, Arnold, Larry Scott, Harold Poole, Dave Draper a aj Steve Reeves. To sa jednoducho nedá poprieť. Neboli to veľké množstvá, nič z toho čo vidíme dnes. Bola to iná doba, ja som užíval decca a dianabol, a v tom čase to bola bomba. Deccu sme nikto nepovažovali za zlú, dokonca ju predpisovali doktori na zosilnenie kosti. Dnešní chlapci vážia 90kg a o šesť mesiacov neskôr majú 115-130kg. Takže to čo berú dnes, je neporovnateľne s tým čo bolo vtedy. Takže ak dnes tvrdia že nič neberú, je to smiešne.

Dnes zažívame opačný trend. Na internete sa objavilo mnoho fake natty bodybuilderov, ktorí svoju kariéru postavili na tom, že tvrdia, že sú natural. Ľudia, ktorí sú prejedení šialenými nadľudskými rozmermi anabolických svalov profesionálnych kulturistov, veria, že ak má niekto ešte stále estetické množstvo svalov a nie je veľký a prehnaný, tak je natural. To otvorilo cestu mnohým youtuberom a blogerom k sláve a peniazom. Medzi najznámejších fake natty patrí Lazar Angelov, ktorého FB fanpage má viac ako 14miliónov fanúšikov.

Väčšina z týchto ľudí verí, že Lazar je len tvrdo makájúci naturál v posilňovni, a keď sa budú držať jeho geniálnych cvičebných plánov a jedálničkov aké vymyslí len on, tak dosiahnu telo aké má on. Na tomto klamstve, potom bohatne a predáva ľuďom plány, produkty, knihy atď. Medzi ďalších známych fake natty patrí aj Jeff Seid.

Biznis model je rovnaký, donútiť ľudí veriť, že jeho postava je dosiahnutá naturálne, len vďaka odriekaniu v posilňovni a dobrému jedálničku. Celá ich kariéra je postavená na tom, aby ľudia verili že sú natural. V momente keby priznali že niesú, biznis model by sa rozpadol, preto to nikdy priznať nemôžu.

Je to podobné ako keď instagram modelky nie len že používajú anabolické steroidy, ale ešte aj upravujú vo photoshope.

Celý tento biznis je založený na naberaní obrovského množstva fanúšikov, ktorí veria, že je niečo také možné naturálne a chcú to buď dosiahnuť, alebo aspoň o tom snívať. Rovnako ako na tom roky zarábali časopisy ako Muscle&Fitness, ktoré nám predkladali lži o tom, že tajomstvo obrovských svalov je v tajných jedálničkoch a tréningových princípoch. Že kulturisti sú vlastne vedci z NASA, géniovia, ktorí vedia neuveriteľné množstvo informácií o strave a cvičení. Akurát škoda, že väčšina priemerných nasypanych chlapcov v posilňovni, niesú zrovna super inteligentní ľudia. O stravovaní toho veľa nevedia. A to že o ňom nevedia veľa ani rôzne “fitness” hviezdy, svedčí to, že chudnúť tuk pre nich znamená stravovať sa zdravo. Pričom tieto dve veci spolu takmer vôbec nesúvisia. Nemusíte jesť kuracie prsia na vode, ani ovsené placky, na to aby ste chudli, alebo naberali svaly, ale k tomu sa tiež dostaneme v samostatnom článku.

Takže, teraz keď vieme, čo je reálne a čo nie je reálne, je na čase sa pozrieť na to, za aký čas, alebo ako rýchlo vieme dosiahnuť naše naturálne limity. Inými slovami koľko času v posilňovni musíme stráviť, aby sme dosiahli naše naturálne limity. To ako správne cvičiť, ako často cvičiť, či cvičiť atď, rozoberieme v samostatnom článku. Teraz si predstavme, čo je možné naturálne pri správnom cvičení a strave.

[subscribe]

Na základe stoviek klientov, dlhoročných skúsenosti vzniklo nieko formulí na odhad najrýchlejšieho možného mesačného prírastku svalovej hmoty pri mužoch. Pri ženách môžme tieto hodnoty počítať zhruba polovičné. Aj keď prístup a výpočty sú rôzne, konečné výsledky sú veľmi podobné. Všetky výsledky počítajú s netrénovaným človekom. Za netrénovaného môžme považovať aj človeka, ktorý síce cvičí ale nesprávne, teda jeho prírastky boli doteraz žiadne, alebo minimálne, napriek tréningu.

Prvá formula je od Lyle McDonald

Ten počíta s maximálnymi mesačnými/ročnými prírastkami nasledovne:

Rok správneho tréningu a Potencionálna rýchlosť rastu svalov ročne

1 rok: 9 – 11 kg (900 gramov za mesiac)
2 rok: 4,5 – 5,5 kg (450 gramov za mesiac)
3 rok: 2,2 – 2,7 kg (220 gramov za mesia)
4 rok+: 900 gramov – 1,3 kg  (nemá zmysel počítať)

The Alan Aragon Model

Rýchlosť naberania svalov
Začiatočník 1-1.5% z celkovej váhy za mesiac
Stredne pokročilý 0.5-1% z celkovej váhy za mesiac
Pokročilý 0.25-0.5% z celkovej váhy za mesiac

Tak vieme už aké teoreticky priemerne najväčšie množstvo svalovej hmoty pri nízkom percente tuku (pod 10%) môžme mať. Vieme aj ako rýchlo túto svalovú hmotu vieme nabrať. Vieme aj aké percento tuku potrebujeme, aby sme vyzerali dobre, dokonca aj ako toto percento tuku odmerať, alebo aspoň odhadnúť. Zostáva nám len vedieť, ako tento tuk schudnúť. A toto býva veľmi často kameň úrazu. Ak naberieme svalovú hmotu, ktorá zostane skrytá pod tukom, naša postava bude síce možno o niečo lepšia, ako keby sme necvičili, ale bude vždy oveľa horšia ako s nízkym percentom tuku. Nízke percento tuku dáva svalom definíciu, nízke precento tuku nie je len sixpack, je to chudšia tvár, lepšie vytvarované bicepsy, pre niekoho menšiu alebo žiadnu gynekomastiu. To sú totiž najčastejšie veci, ktoré mužov v posilňovni trápia. Ovisnuté tukové prsia, niekedy gynekomastia. Ženy trápi tučný zadok, tučné stehná, boky.

Mnoho mužov má problém, že ešte aj pri 15% tuku, majú stále špicaté prsia, napríklad keď sa nahnú. Alebo aj keď cvičia v posilňovni a majú relatívne vleky obvod bicepsu, stále to nie je ono.

– veľký biceps obalený tukom fatceps


– veľké tučné prsia man boobs

Obidva tieto problémy sa stratia pri nízkom percente tuku. Poviem vám tajomstvo, priberanie svalov je oveľa, oveľa ťažšie ako chudnutie tuku. Chudnúť tuk je najjednoduchšia vec na celej našej ceste. Médiá nám denne vymývajú mozog s rôznymi diétami, potravinami vďaka ktorým priberáme, alebo naopak zázračnými potravinami vďaka ktorým chudneme. Všetko toto je jeden obrovský bullshit. Neexistuje nič ako potravina na chudnutie. A tak isto neexistuje nič ako chudnutie tuku iba z nejakej partie. To kde chudneme tuk ovplyvniť nemôžme a nevieme, vieme len chudnúť tuk do takej miery, že je ho málo aj v tej najťažšie schudnutelnej oblasti tela. Takže ak chceme zhodiť tuk v oblasti pŕs, alebo brucha, musíme byť jednoducho len v kalorickom deficite dostatočne dlho a schudnúť dostatočne veľké precento tuku. Ktokoľvek tvrdí niečo iné, je bullshit master.

Celé chudnutie je postavené len na energetickom výdaji.

– ak je výdaj vyšší ako príjem = chudneme
– ak je výdaj nižšia ako príjem = priberáme

Áno skutočne takto jednoduché to je, aj keď to má samozrejme svoje pravidlá. Je dokonca možné chudnúť tuk a zároveň naberať svaly, nie je na tom nič ťažké ani zložité. To ako presne chudnúť, ako si merať progres, rozoberieme v samostatnom článku. To čo je dôležité tu, je vedieť, že štíhlu, svalnatú postavu, takú aké vidíme na gréckych sochách, vieme dosiahnuť naturálne a za relatívne krátky čas konzistentného tréningu a správnej diéty. Pri nízkom percente tuku teda neexistujú žiadne man boobs, ani fatcepsy. Preto náš cieľ je schudnúť tuk pod 10% a pribrať svaly a to oboje je dosiahnuteľné naturálne a v krátkom čase.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *