Crossfit ako symbol fitness bullshitu

Greg Glassman je človek ktorý vymyslel a založil Crossfit a dnes na ňom zarába 80-100miliónov dolárov ročne. Najviac na Crossfit doplácajú ako zvyčajne tí, čo sú dole. A to sú bežní ľudia, ktorí si vyberajú medzi fitness centrom, behom a cvičením doma. Tí ktorí majú najmenej informácií, ale sú dostatočne odhodlaní niečo robiť. Čo to teda Crossfit je?

Je to prebratie kruhového tréningu, ktorý v 1957 vymysleli R.E. Morgan and G.T. Adamson. Princíp tréningu je vykonávať skupinu cvikov na jednotlivé partie tela bez prestávky v istom poradí. Po dokončení jedného “kruhu” je predpísaná pauza po ktorej celý cyklus zopakujeme. Najčastejšie sú to kliky, benchpress, zhyby na hrazde, rôzne variácie cvikov na brucho atď. Takýto tréning by mal zvyšovať zároveň svalovú výdrž a aeróbnu kapacitu. Čo je podobné, ako keď máte univerzálne pneumatiky do dažďa a na sucho v F1, každý vie, že sú to pneumatiky nanič aj na suchu aj na mokro, takže sú univerzálne. Univerzálne nanič. A to isté je pri podobnom type cvičení. Oveľa lepšie zlepšíte aeróbnu aktivitu aeróbnou aktivitou, svalovú vydrž väčším množstvom opakovaní, a silu vysokou intenzitou.

To čo urobil Greg okrem toho že prebral princíp kruhového tréningu, je že pridal rôzne vzpieračské a gymnastické cviky. Ako sú nadhody veľkej činky nad hlavu, alebo muscle upy na hrazde a na kruhoch. Celé to zabalil do pekného navonaneho balíčku nazval WOD – workout of day. A tramtatadá Crossfit bol na svete. Hipsteri, ľudia unudení s Muscle&Fitness, ľudia čo chceli byť trendy a iní ako ostatní, pomaličky začali objavovať Crossfit a jeho lákavý trblietavý obal, ktorým sa chceli pýšiť pred kamarátmi, ja necvičím vo fitku, ja robím Crossfit!

Tajomstvo chudnutia tuku

e-book zadarmo

Chudneš, cvičíš, športuješ? Okrem pravidelných noviniek a tipov odomňa získaš zadarmo knihu Tajomstvo chudnutia tuku, ktorá ti zmení život. Obsahuje kompletný a presný návod, ako efektívne schudnúť tuk.

K tomu sa začali nabaľovať Crossfit reklamné veci, certifikované oblečenie, topánky, náradie. A miliónový biznis bol na svete. Na tom by nebolo samozrejme nič zlé, keby podstata Crossfitu nebol nezmysel, a keby ešte aj ten nezmysel ľudia nerobili ešte viac nezmyselné. Crossfit totiž funguje na WOD – workout of day. Dajme si príklady niekoľkých WOD z oficiálnej stránky crossfitu:

Set a clock fór 12 minutes and, with a 135-lb. barbell, complete:
1 minúte of squat cleans
1 minúte of push jerks
2 minutes of squat cleans
2 minutes of push jerks
3 minutes of squat cleans
3 minutes of push jerks

3 rounds fór tíme of:
75 squats
25 ring handstand push-ups
25 L pull-ups

Fór tíme:
10 muscle-ups
25 thrusters
1,000-meter row
25 thrusters
10 muscle-ups

Jediné čo z takéhoto workoutu vychádza je – zranenie. Jediné čo z neho nevychádza je – progres. Ako to v praxi vyzerá? Stačí sa pozrieť na Crossfit games, čo je niečo ako crossfit olympiáda. Veľmi zábavné video s komentárom na ktorom som sa dlho smial.

Ako už vieme, alebo teda aspoň niektorí, základ inteligentného progresu, musí byť jeho merateľnosť. Ak mám zvládnuť čo najviac kôl, silových cvikov, nemôžem to robiť za cenu skracovania pauzy. Pauza má kľúčový význam pri silovom výkone. Optimum pre čo najlepší silový výkon sa udáva 2-3 minúty. Ja idem často pocitovo, niekedy menej, niekedy viac, ale skúste si niekedy zatiahnuť ťažký mŕtvy ťah, hneď potom ako ste doskákali na švihadle, alebo urobili 10 zhybov na hrazde.

Aj pre toto je Crossfit známy úplne tragikomickou formou prevedenia cvikov. K tomuto dopomáhajú Crossfit súťaže, kde sa na formu nehľadí už vôbec. Mŕtve ťahy sa menia na mŕtve zlomené chrbty a zhyby na hrazde na jedinú vec čo naozaj originálne priniesol crossfit a to “kipping” formu. No a tu sa zastavím pretože okrem toho že je to hrozne smiešne a smutné zároveň, kipping je práva podstata Crossfitu. Čo to vlastne je, no to ťažko popísať najlepšie bude ukázať si to na videu, kde to ešte aj učia ako technickú formu, to je už fakt komédia. Namiesto striktného zhybu, sa crossfiter rozhúpe a mrskne k hrazde.

Ale crossfiteri majú kocky na bruchu a väčšie svaly ako ty!!

Áno, veľa crossfiterov sype. V podstate všetci čo vyzerajú dobre aj sypú, v tomto sa crossfiter nelíši od bežného cvičenca v posilovni. Tak ako sype veľa street workouterov. Ľudia za tým stále hľadajú tajomstvo, tajomstvo toho prečo ten človek tak dobre vyzerá, musí to byť v cvičení. No nie je – bohužiaľ.

Ďalší problém je permanentné striedanie jednotlivých workoutov. Pozorný divák/čitateľ si všimne, ako to krásne do seba zapadá a prečo to nefunguje. Prvý dielik skladačky už máme – sila. Druhý je merateľný progres. Ak neustále meníme cviky a robíme ich v zlej forme, nedokážeme merať progres. V našom prípade je progres naozaj chirurgický presne a jemne dávkovaný. Chceme sa zlepšovať kľudne len o 1kg každý týždeň, alebo o jedno opakovanie a to najmä v kľúčových cvikoch. Pri takto malom dávkovaní, akákoľvek odlišná forma, zlá forma, striedanie cvikov úplne zmätie zo stola možnosť dlhodobo niečo presne merať.

Preto sú základné cviky tak kľúčové. Je to rovnaké ako váženie sa. Dnes vám už aj priemerný človek, čo pozerá denne TV a tam podobný bullshit, ako show Najväčší víťaz povie, že váha sama o sebe je pri chudnutí nerelevantný údaj, pretože podstatne je merať si pás. Lenže ani jedno meranie pásu nie je relevantné a viete prečo? LEBO TO MERANIE TREBA ROBIŤ KONZISTENTNE A PRIEMEROVAŤ. Keď sa budem vážiť 5x po sebe každý deň a urobím si priemer, som o dosť bližšie k realite ako keď to urobím len raz a to po tom čo som sa včera na oslave opil. Čo tým chcem povedať? Že ten istý princíp platí aj pri progrese, potrebujem vykonávať tie isté cviky dlhodobo, aby som videl v čase ako silniem. A keďže ich mám robiť dlhodobo, zvolím si radšej drep ako bicepsový zdvih, a radšej zhyb na hrazde, ako tlaky na triceps za hlavou.

No a tak sme sa dostali v finálnej a hlavnej pointe toho prečo crossfit nefunguje. Je to namarketingovaná bublina, kde je progres a sila prakticky nemerateľná. A ako bonus sa naučíte podvádzať otrasnou formou s rizikom zranenia. Ja viem, čo by povedal každý crossfiter… oni to niekde robia zle, ale skutočný crossfit je striktná forma a meranie progresu! No .. možno také miesto niekde existuje, ale dosť o tom pochybujem, keďže aj oficiálne videá a súťaže sú plné pofidérnych techník a aj zranení.

Čo dodať na záver, áno crossfit môže byť zábavnejší, ako klasické cvičenie. Ale keď sa chcem zabaviť idem von, alebo do kina. Áno crossfit môže byť lepší ako nerobiť nič, ale nerobiť nič je lepšie, ako sa zraniť, niekedy aj s trvalými následkami. Zabudnite na Crosshit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *